021-22259083 info@PadirSaze.com

توسط | ژوئن 18, 2017 | سوله

سوله قوسی

سوله قوسی از نظر ظاهری زیباتر از سوله های معمولی شیب دار است اما هزینه ساخت و دور ریز ورق در آن بیشتر است. ساخت سوله قوسی بیشتر هنگامی توصیه می شود که شکل ظاهری سوله اهمیت داشته باشد. مثلا در ساخت تالار عروسی یا سالن اجتماعات و موارد مشابه دیگر توجیح اقتصادی وجود دارد. اما برای ساخت یک سوله صنعتی در کارخانه ، شکل ظاهری معمولا خیلی مهم نیست. البته برخی شرکت های بزرگ ترجیح می دهند با صرف هزینه بیشتر برای برند خود، به شکل ظاهری سازه های داخل مجموعه صنعتی یا کارخانه نیز توجه داشته باشند. البته این مورد چندان متداول نیست. محاسبات سوله قوسی و طراحی آن تفاوت هایی با سوله های شیبدار معمولی دارد و معمولا هزینه طراحی آن حدود ۱۵٪ تا ۲۵٪ بیشتر است. علت این است که جزییات نقشه کشی سوله های قوسی همچنین تهیه نقشه شاپ سوله قوسی بسیار زمانبرتر از Shop Drawing سوله معمولی است. 

طراحی سوله قوسی

در طراحی و محاسبات سوله ها توجه به شیب متغییر قوس در بارگذاری برف حایز اهمیت می باشد و می تواند در مواردی به طراحی بهینه تری منجر شود. بطور کلی توجه به نکات اجرایی سوله سازی در مراحل طراحی می تواند از هزینه های اضافی در حین ساخت و اجرا بکاهد. دفترچه محاسبات سوله قوسی بخصوص در قسمت بارگذاری باد و برف مفصل تر از دفترچه محاسبات سوله شیبدار است. از اینرو محاسبات سوله قوسی حتما باید توسط افراد مجرب انجام شود. 

هزینه ساخت سوله قوسی

همانطور که اشاره شد این نوع سوله از نوع شیبدار قیمت ساخت بیشتری دارد. ضمن اینکه بدلیل اهمیت دقت در برش قوسی قطعات، باید از مجموعه های ساخت اسکلت فلزی مجهز و پیشرفته استفاده نمود که همین امر قطعا منجر به افزایش هزینه ساخت اسکلت سوله نیست خواهد شد. ساخت چنین سوله هایی در کارگاه های معمولی همیشه با خسارت و مشکل همراه است. چون عمده ترین هزینه ساخت اسکلت فلزی قیمت ورق آهن است که در حدود دو سوم هزینه ساخت را شامل می شود. دستمزد ساخت اسکلت نیز یک سوم هزینه را بخود اختصاص می دهد. اگر ساخت اسکلت در مجموعه های با امکانات نا مناسب انجام شود، درواقع بخاطر یک سوم هزینه ، دو سوم هزینه را در معرض ریسک قرار داده ایم. قیمت سوله قوسی بالاتر از سوله های معمولی است.

سقف سوله قوسی

سقف سوله قوسی از نظر نوع تفاوتی با حالت شیبدار ندارد. فقط تفاوتهای جزیی در نحوی اجرا آن وجود دارد که اگر توسط نصاب با تجربه مرتبط انجام گیرد هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. پوشش سقف سوله قوسی می تواند با استفاده از ورق و یا ساندویچ پنل سقفی ساخته شود. اما حتما تیم نصاب و پیمانکار با تجربه ای باید نصب سقف سوله را انجام دهد. استفاده از ساندویچ پنل سقفی برای پوشش سقف سوله قوسی از نظر کیفی ارجحیت دارد.

مشاوره طراحی، محاسبات و ساخت سوله :

۰۹۱۲۴۰۸۸۳۲۹